Potrebuje štát cirkev?

Autor: Pavol Kuštár | 3.2.2012 o 12:55 | (upravené 3.2.2012 o 13:32) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  281x

Či uverejniť túto tému som sa rozhodoval trošku dlhšie. Napokon som sa však rozhodol, že áno.  Začal by som klasicky - definíciou základných pojmov: štát Čo je to vlastne štát? “V politológii a histórii je to právna organizácia zvrchovanej politickej moci spoločnosti na určitom území. Ide teda o formu organizácie ľudskej spoločnosti. Základnými a nevyhnutnými prvkami štátu sú: obyvateľstvo – takzvaný osobný podklad územie – takzvaný vecný podklad štátna moc suverenita...

Pre štát je charakteristické: a. [suverénne] mocensko-politické postavenie v politickom systéme spoločnosti b. hierarchická štruktúra c. spôsob vznikania buď zdola nahor /demokracia/ alebo zhora nadol /despocia/ d. skladobnými časťami štátneho systému sú štátni úradníci a inštitúcie e. riadiace operácie sa uskutočňujú buď prostredníctvom práva alebo politických príkazov či zastrašovania f. [štátne donútenie]” Zdroj: wikipedia.com

Podľa elektronického slovníka slovenského jazyka štát je:
“štát -u m.
základná právna organizácia zvrchovanej politickej moci spoločenstva na istom území; toto územie: demokratický štát, kapitalistické štáty; federatívny štát; unitárny štát; právny štát; hlava štátu prezident;” Zdroj: slex.sk

A cirkev? Čo je cirkev?

cirkev
“Cirkev môže byť:
náboženské spoločenstvo všetkých kresťanov, pozri cirkev (všetci kresťania)
organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo kresťanských veriacich určitého vyznania/viery/doktríny/kultu, čiže kresťanská náboženská spoločnosť, pozri cirkev (kresťanská organizácia)
organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo veriacich určitého vyznania/viery/doktríny/kultu (t.j. nie len kresťanské), čiže náboženská spoločnosť (v širšom zmysle), často ako opak sekty a kultu, pozri náboženská spoločnosť a pre Slovensko aj cirkev alebo náboženská spoločnosť
také organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo veriacich určitého vyznania/viery/doktríny/kultu, ktoré svojho času patrilo medzi tzv. recipované cirkvi, pozri pod recipovaná cirkev a vysvetlenie v článku náboženská spoločnosť
v katolíckej cirkvi: katolícka cirkev
zriedkavo: náboženská obec, cirkevná obec” Zdroj: wikipedia.com

Podľa elektronického slovníka slovenského jazyka cirkev je:

“cirkev -kvi mn. N -i G -í D -ám L -ách ž.
náb. organizácia veriacich rovnakého vyznania: rímskokatolícka, evanjelická cirkev;”

Podľa portálu www.krestan.info význam slova cirkev je:
“Pôvod slova "cirkev":
Pochádza z gréckeho adjektíva 9 "kyriakos" a je použité v spojení "kyriakon dóma", "kyriaké oikia", čo znamená "dom Pána". 10 V NZ je používaný výraz "ekklésia", čo označuje miestne zhromaždenie, nikdy nie dom, či budovu. I keď sa hovorí o "rannej cirkvi", žiaden NZ-konný pisateľ nepoužíva toto vyjadrenie v kolektívnom zmysle. Ako môžeme vidieť v Skutkoch, Jakub, 3Jan a Zjavenie, cirkev vždy znamená miestne zhromaždenie, okrem prípadu v Sk 9:31, kde sa spomína cirkev v Judsku Samárii a Galileji, čo však nevylučuje zahrnutie všetkých kresťanských miestnych zhromaždení v danej oblasti. 11”

Ak teda pripustíme, že štát by na jednej strane mohla byť “forma organizácie ľudskej spoločnosti” a cirkev “organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo veriacich určitého vyznania/viery/”, tak potom cirkev je jasnou podmnožinou štátu a keďže štát je organizáciou spoločnosti v určitej forme a cirkev len organizované spoločenstvo, je zrejmé, že forma cirkvi je určená formou štátu.

Inými slovami: každá cirkev každej formy sa musí na danom území toho-ktorého štátu prispôsobiť jeho podmienkam, ktoré štát určil.

Keďže spoločnosť i spoločenstvá vytvárajú ľudia, dalo by sa povedať, že cirkev i štát sú len skupinou ľudí, kde štát je tou väčšou skupinou a cirkev je len časťou tejto skupiny, ktorej ľudia sa vyznačujú odlišnými vlastnosťami a hodnotami.

Z toho tiež vyplýva, že štát i cirkev bez ľudí by boli mŕtve - nemohli by existovať.

V úplne zjednodušenom a trošku odvážnejšom pohľade na štát a cirkev ako na akúkoľvek dostatočne veľkú skupinu ľudí zhromaždenú na istom konkrétnom území na ktorom žijú podľa istých tradícií, zvyklostí a pravidiel, môžeme povedať, že štát a cirkev sú jedno a teda by sa mali potrebovať :)

Na druhej strane - ak by sme ostali pri úvahe, že cirkev i štát sú len skupinou ľudí, kde štát je tou väčšou skupinou a cirkev je len časťou tejto skupiny, ktorej ľudia sa vyznačujú odlišnými vlastnosťami a hodnotami, môžeme povedať, že štát cirkev nepotrebuje, lebo jedna i druhá skupina, môžu mať jedného dňa úplne odlišné názory na vzájomné vzťahy, spolunažívanie, slobodu, svet a život a namiesto toho, aby sa hádali sa radšej rozídu a budú fungovať jedna bez druhej.

V našom ponímaní ateisti bez veriacich.

Na príklade Slovenska by sme si to mohli predstaviť tak, že zrazu všetci ateisti prídu do Bratislavy a vznikne ich samostatný štát a všetci veriaci by si ponechali zvyšok Slovenska, kde by bola sústredená cirkev, teda vlastne “cirkevný štát”.

Samozrejme, z ateistického štátu do cirkevného by sa dalo cestovať slobodne a voľne, len by sa dohodli hranice, ktoré by sa jasne označili, úplne by sa oddelil finančný systém a majetok a bolo by.

Takže z tohto pohľadu štát cirkev nepotrebuje.

Niektorí ľudia cirkev potrebujú - nevedeli by bez nej žiť a myslím, že by tomu tak bolo v akomkoľvek štáte, kdekoľvek na planéte Zem.

A ak si na druhej strane predstavím, že by neexistoval žiaden štát - len “akási” skupina ľudí na planéte Zem a v rámci nej aj skupina, ktorej ľudia by sa vyznačovali odlišnými vlastnosťami a hodnotami a tie by im boli nadradené nad všetko ostatné, to jest územie, podnebie, život “v osamotení” - bez ďalšej skupiny, tak môžeme konštatovať, že cirkev štát nepotrebuje. Stačí jej len planéta :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?