Potrebuje štát cirkev?

Autor: Pavol Kuštár | 3.2.2012 o 12:55 | (upravené 3.2.2012 o 13:32) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  312x

Či uverejniť túto tému som sa rozhodoval trošku dlhšie. Napokon som sa však rozhodol, že áno.  Začal by som klasicky - definíciou základných pojmov: štát Čo je to vlastne štát? “V politológii a histórii je to právna organizácia zvrchovanej politickej moci spoločnosti na určitom území. Ide teda o formu organizácie ľudskej spoločnosti. Základnými a nevyhnutnými prvkami štátu sú: obyvateľstvo – takzvaný osobný podklad územie – takzvaný vecný podklad štátna moc suverenita...

Pre štát je charakteristické: a. [suverénne] mocensko-politické postavenie v politickom systéme spoločnosti b. hierarchická štruktúra c. spôsob vznikania buď zdola nahor /demokracia/ alebo zhora nadol /despocia/ d. skladobnými časťami štátneho systému sú štátni úradníci a inštitúcie e. riadiace operácie sa uskutočňujú buď prostredníctvom práva alebo politických príkazov či zastrašovania f. [štátne donútenie]” Zdroj: wikipedia.com

Podľa elektronického slovníka slovenského jazyka štát je:
“štát -u m.
základná právna organizácia zvrchovanej politickej moci spoločenstva na istom území; toto územie: demokratický štát, kapitalistické štáty; federatívny štát; unitárny štát; právny štát; hlava štátu prezident;” Zdroj: slex.sk

A cirkev? Čo je cirkev?

cirkev
“Cirkev môže byť:
náboženské spoločenstvo všetkých kresťanov, pozri cirkev (všetci kresťania)
organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo kresťanských veriacich určitého vyznania/viery/doktríny/kultu, čiže kresťanská náboženská spoločnosť, pozri cirkev (kresťanská organizácia)
organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo veriacich určitého vyznania/viery/doktríny/kultu (t.j. nie len kresťanské), čiže náboženská spoločnosť (v širšom zmysle), často ako opak sekty a kultu, pozri náboženská spoločnosť a pre Slovensko aj cirkev alebo náboženská spoločnosť
také organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo veriacich určitého vyznania/viery/doktríny/kultu, ktoré svojho času patrilo medzi tzv. recipované cirkvi, pozri pod recipovaná cirkev a vysvetlenie v článku náboženská spoločnosť
v katolíckej cirkvi: katolícka cirkev
zriedkavo: náboženská obec, cirkevná obec” Zdroj: wikipedia.com

Podľa elektronického slovníka slovenského jazyka cirkev je:

“cirkev -kvi mn. N -i G -í D -ám L -ách ž.
náb. organizácia veriacich rovnakého vyznania: rímskokatolícka, evanjelická cirkev;”

Podľa portálu www.krestan.info význam slova cirkev je:
“Pôvod slova "cirkev":
Pochádza z gréckeho adjektíva 9 "kyriakos" a je použité v spojení "kyriakon dóma", "kyriaké oikia", čo znamená "dom Pána". 10 V NZ je používaný výraz "ekklésia", čo označuje miestne zhromaždenie, nikdy nie dom, či budovu. I keď sa hovorí o "rannej cirkvi", žiaden NZ-konný pisateľ nepoužíva toto vyjadrenie v kolektívnom zmysle. Ako môžeme vidieť v Skutkoch, Jakub, 3Jan a Zjavenie, cirkev vždy znamená miestne zhromaždenie, okrem prípadu v Sk 9:31, kde sa spomína cirkev v Judsku Samárii a Galileji, čo však nevylučuje zahrnutie všetkých kresťanských miestnych zhromaždení v danej oblasti. 11”

Ak teda pripustíme, že štát by na jednej strane mohla byť “forma organizácie ľudskej spoločnosti” a cirkev “organizované (legitímne ustanovené) spoločenstvo veriacich určitého vyznania/viery/”, tak potom cirkev je jasnou podmnožinou štátu a keďže štát je organizáciou spoločnosti v určitej forme a cirkev len organizované spoločenstvo, je zrejmé, že forma cirkvi je určená formou štátu.

Inými slovami: každá cirkev každej formy sa musí na danom území toho-ktorého štátu prispôsobiť jeho podmienkam, ktoré štát určil.

Keďže spoločnosť i spoločenstvá vytvárajú ľudia, dalo by sa povedať, že cirkev i štát sú len skupinou ľudí, kde štát je tou väčšou skupinou a cirkev je len časťou tejto skupiny, ktorej ľudia sa vyznačujú odlišnými vlastnosťami a hodnotami.

Z toho tiež vyplýva, že štát i cirkev bez ľudí by boli mŕtve - nemohli by existovať.

V úplne zjednodušenom a trošku odvážnejšom pohľade na štát a cirkev ako na akúkoľvek dostatočne veľkú skupinu ľudí zhromaždenú na istom konkrétnom území na ktorom žijú podľa istých tradícií, zvyklostí a pravidiel, môžeme povedať, že štát a cirkev sú jedno a teda by sa mali potrebovať :)

Na druhej strane - ak by sme ostali pri úvahe, že cirkev i štát sú len skupinou ľudí, kde štát je tou väčšou skupinou a cirkev je len časťou tejto skupiny, ktorej ľudia sa vyznačujú odlišnými vlastnosťami a hodnotami, môžeme povedať, že štát cirkev nepotrebuje, lebo jedna i druhá skupina, môžu mať jedného dňa úplne odlišné názory na vzájomné vzťahy, spolunažívanie, slobodu, svet a život a namiesto toho, aby sa hádali sa radšej rozídu a budú fungovať jedna bez druhej.

V našom ponímaní ateisti bez veriacich.

Na príklade Slovenska by sme si to mohli predstaviť tak, že zrazu všetci ateisti prídu do Bratislavy a vznikne ich samostatný štát a všetci veriaci by si ponechali zvyšok Slovenska, kde by bola sústredená cirkev, teda vlastne “cirkevný štát”.

Samozrejme, z ateistického štátu do cirkevného by sa dalo cestovať slobodne a voľne, len by sa dohodli hranice, ktoré by sa jasne označili, úplne by sa oddelil finančný systém a majetok a bolo by.

Takže z tohto pohľadu štát cirkev nepotrebuje.

Niektorí ľudia cirkev potrebujú - nevedeli by bez nej žiť a myslím, že by tomu tak bolo v akomkoľvek štáte, kdekoľvek na planéte Zem.

A ak si na druhej strane predstavím, že by neexistoval žiaden štát - len “akási” skupina ľudí na planéte Zem a v rámci nej aj skupina, ktorej ľudia by sa vyznačovali odlišnými vlastnosťami a hodnotami a tie by im boli nadradené nad všetko ostatné, to jest územie, podnebie, život “v osamotení” - bez ďalšej skupiny, tak môžeme konštatovať, že cirkev štát nepotrebuje. Stačí jej len planéta :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?